fbpx

Masaż leczniczy – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Od kilku lat pracuje jako fizjoterapeuta. Przyjmuję pacjentów z mnóstwem różnych schorzeń. Do najczęstszych z nich należą bóle kręgosłupa. Metod fizjoterapeutycznych pomagających zwalczyć ból jest mnóstwo, jednak to masaż na ból kręgosłupa jest tą najbardziej znaną.

Ból kręgosłupa a tryb życia

Dolegliwości związane z kręgosłupem śmiało, można określić plagą XXI wieku. Nic zresztą dziwnego, bo czynniki predysponujące do ich wystąpienia dotyczą niemal każdego z nas. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ból kręgosłupa może być spowodowany nie tylko urazami mechanicznymi oraz siedzącym trybem życia, ale również narażeniem na przewlekły stres. Szybki tryb życia, stresująca praca oraz prywatne zmartwienia są czynnikami stresogennymi. Stres nie tylko wpływa na naszą psychikę, ale ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym mięśni. W odpowiedzi na stres następuje wyrzut hormonów – adrenaliny i kortyzolu. Sprawiają one, że nasz organizm jest w stanie gotowości. Jednym z objawów tego stanu gotowości jest napięcie mięśni, a ich permanentne napięcie powoduje ból kręgosłupa.

Masaż – prosty sposób na złagodzenie bólu kręgosłupa

Jeśli nasz organizm jest ciągle w stanie gotowości i mamy napięte mięśnie niemal każdego dnia to w końcu przychodzi taki dzień, że zaczynają one odmawiać posłuszeństwa. Pojawia się ból kręgosłupa, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Co wtedy zrobić? Zamiast przyjmować kolejną tabletkę przeciwbólową, warto mięśnie przywrócić do stanu przed napięciem, czyli je rozluźnić. Sposobów na to jest kilka. Jako fizjoterapeuta korzystam codziennie z wielu technik takich jak terapia manualna, PNF, suche igłowanie czy kinezyterapia. Jednak wiem, że u wielu pacjentów z bólem kręgosłupa kluczem do sukcesu jest prostota. Proponuje im masaż leczniczy, który natychmiastowo pozwala pozbyć się zbędnych napięć mięśniowych i przynieść ulgę. Rozluźnienie mięśni poprzez masaż sprawia, że nasz kręgosłup działa bezbłędnie przez następne tygodnie, a nawet miesiące.

Masaż na ból kręgosłupa – jaki wybrać?

Wiele hotelów i gabinetów SPA ma w swojej ofercie masaże. Oferta masaży w tych miejscach jest najczęściej bardzo długa. Jednak to, co je od siebie odróżnia to zazwyczaj tylko nazwa oraz rodzaj olejku, którym masaż jest wykonywany. Tego rodzaju masaże można zaliczyć do masaży relaksacyjnych. Jeśli chcesz się wyciszyć i zrelaksować oraz doznać przez chwilę przyjemnych zapachów, oraz dotyku to jest to dla ciebie dobre rozwiązanie. Jeśli jednak wybierasz się na masaż z powodu bólu kręgosłupa, to masaż relaksacyjny nie jest najlepszym wyborem. Wtedy lepiej postawić na masaż leczniczy. Oferowany jest on zazwyczaj przez gabinety fizjoterapii. Również w naszym gabinecie fizjoterapii, który znajduje się w Luboniu koło Poznania, oferujemy masaż leczniczy na ból kręgosłupa. Fizjoterapeuta przy pomocy odpowiednich technik sprawia, że masaż działa przeciwbólowo i wspomaga regenerację mięśni.

Masaż leczniczy na ból kręgosłupa – jak działa?

Podstawowe założenia masażu leczniczego to poprawienie przepływu krwi oraz limfy. Krew i limfa pełnią funkcję transportową, czyli dostarczają do każdej komórki naszego ciała niezbędne substancje odżywcze. Dzięki poprawieniu ich przepływu nasze mięśnie otrzymają więcej substancji odżywczych potrzebnych im do regeneracji.

Poprawa krążenia to nie jedyny pozytywny skutek masażu leczniczego. Ma on również wpływ bezpośrednio na mięśnie – zmniejsza ich napięcie czyli je rozluźnia, a to niweluje ból.

Masaż leczniczy jako metoda na zapobieganie bólom kręgosłupa

Masaż leczniczy sprawdzi nie tylko, wtedy gdy ból już wystąpi. Może również zapobiegać jego pojawieniu się. Jeżeli na co dzień pracujesz przy biurku lub fizycznie, kręgosłup jest cały czas spięty, a mięśnie nie mają możliwości rozluźnienia się. Regularnie wykonywany masaż daje im szanse na rozluźnienie, a to zapobiega pojawieniu się bólu kręgosłupa.

Masaż lecznicy - dla kogo?

Ciężko jest wyodrębnić jedną konkretną grupę społeczną, dla której zalecany byłby masaż leczniczy. Tak jak wspomniałem wcześniej czynniki sprzyjające bólom kręgosłupa, dotyczą niemal każdego nas. Świadczy o tym, chociażby to, że 80% moich pacjentów to osoby zgłaszające się z bólem kręgosłupa.

Zarówno osoby pracujące umysłowo, jak i fizycznie skorzystają z masażu leczniczego. Bóle kręgosłupa to dolegliwość, która dotyka w szczególności ludzi, którzy wykonują przez kilka godzin pracę w jednej pozycji. Do takich prac fizycznych należą prace, w których przyjmujemy jedną pozycję i wykonujemy określoną sekwencję powtarzalnych ruchów np. malowanie mieszkań, przerzucanie ciężarów lub praca przy linii produkcyjnej. Obciążenie kręgosłupa dotyczy również osób pracujących przy biurku. Siedzenie przy komputerze w statycznej pozycji przez 8 godzin również obciąża kręgosłup. Jest on zmuszony do napięcia mięśni tylko w jeden określony sposób i nie ma możliwości, aby odpocząć.

„Wykonuje mój zawód już długi czas, dlaczego dopiero teraz boli mnie kręgosłup” - kilka słów o zdolnościach adaptacyjnych organizmu.

Nasz organizm ma możliwości adaptacyjne. Dotyczą one również mięśni. Mięśnie uczą się patologicznego wzorca ruchu, ponieważ umożliwi im to wytrzymanie 8 lub więcej godzin w jednej pozycji w pracy. Organizm jest w stanie wytrzymać naprawdę dużo, ale ma swoje ograniczenia. Możemy funkcjonować z napiętymi mięśniami dobrze nawet przez kilka miesięcy, jednak zdolności adaptacyjne organizmu w końcu ulegną wyczerpaniu. Permanentne napięcie mięśniowe przeradza się w przeciążenie, a to skutkuje bólem. Nasz organizm wysyła nam poprzez ból sygnał, że potrzebuje regeneracji! Taką regenerację dla kręgosłupa jest właśnie masaż leczniczy.

Masaż Leczniczy – remedium nie tylko na bolący kręgosłup.

Chociaż masaż kojarzy się przede wszystkim z kręgosłupem, to sprawdzi się również na inne partie ciała. Gdy pacjenci przychodzą do mnie z bólami różnego rodzaju jednym z pytań, które im zadaje, jest „jaką pracę Pan/i wykonuje na co dzień i w jaki sposób”. Zadaje to pytanie nie po to, aby dowiedzieć się jak przebiega ich kariera zawodowa tylko po to, aby móc wyobrazić sobie jaką pracę wykonują poszczególne mięśnie np. rąk, nóg czy wcześniej omówionego kręgosłupa. Każda długotrwała praca określonych mięśni może przerodzić się w przeciążenie. Jeżeli stoimy na nogach 8 godzin, to nie wymagajmy od nich, aby jeszcze po pracy poszły pobiegać i nie okazywały przy tym bólu. W przypadku rąk oczywiście działa ta sama zasada. Jeżeli w pracy przez 8 godzin trzymasz np. długopis lub używasz przez cały dzień myszki od komputera to prędzej czy później przeciążysz mięśnie rąk.

Jak często wykonywać masaż leczniczy przy permanentnym napięciu mięśni?

Jeżeli pacjenci przychodzą do mnie ze stanem ostrym kontuzji np. po urazie spowodowanym niefortunnym upadkiem na plecy, to niestety jedna wizyta nie wystarczy. Masaż pomaga mięśniom w regeneracji. Jednak to nasz organizm musi sam zrobić resztę roboty. Dajemy mu czas na działanie. Na kolejnej wizycie sprawdzamy, czy sobie poradził. Jeśli nie to ponownie musimy mu trochę pomóc masażem leczniczym.

Kolejnym typem pacjentów są osoby, które przychodzą z uczuciem „ciężkości” i „sztywności”. Są to bóle kręgosłupa niezwiązane z urazem, a przeciążeniem. Masaż może takie mięśnie rozluźnić, jednak co z tego, kiedy następnego dnia znowu wracamy do czynności, która spowodowała jego przeciążenie. Oczywiście nie oznacza to, że mamy od razu zmieniać zawód. Możemy zapobiegać przeciążeniu, czyli przychodzić na masaż w regularnych odstępach czasu. Wtedy masaż będzie miał działanie profilaktyczne i zmniejszy ryzyko wystąpienie bólów kręgosłupa.

Pacjenci często pytają się mnie jaki odstęp czasu jest odpowiedni, aby działał on profilaktycznie? Wtedy zawsze odpowiadam pacjentom, że każdy organizm jest inny, ale to Pan/Pani zna go najlepiej. Jeśli po pierwszym masażu zaczynamy odczuwać pierwsze sztywnienie mięśni to najwyższy czas, aby umówić się na kolejny masaż.

Masaż leczniczy w Luboniu – gabinet RehaCore

W ofercie gabinetu RehaCore znajdziesz masaże lecznicze. Każda wizyta trwa ok 45 minut. W tym czasie stawiam wstępna diagnozę funkcjonalną, tłumaczę co dzieje się w Państwa organizmie, a następnie przechodzimy do zabiegu masażu. Masaż dobieram indywidualnie do schorzenia, a wielu pacjentów odczuwa jego pierwsze efekty już po wstaniu z kozetki.

Podsumowując, bóle mięśni dotyczą niemal każdego z nas. Permanentny stres oraz charakter danej pracy sprawia, że stają się one przeciążone, co kończy się bólem. W łagodzeniu tych bóli ogromne korzyści przynosi masaż leczniczy. Warto go stosować nie tylko już po wystąpieniu objawów, ale również profilaktycznie jako sposób im zapobiegania.